Magazín

Hmyz jako zdroj proteinu u vyhovujícího krmiva pro psy?

Hmyz jako zdroj proteinu u vyhovujícího krmiva pro psy?


Psi jsou semi masožravci. Za účelem pokrytí jejich přirozených výživových potřeb a zabránění problémům s trávením by mělo jejich krmivo tudíž obsahovat hlavně živočišné tuky a proteiny.

Kromě toho však existuje ještě jiná alternativa, jak částí svého sortimentu dokazuje firma Bellfor. Namísto masa, jako je kuřecí nebo jehněčí, se zde používá hmyzí protein z larev mouchy černého vojáka.

Je hmyz plnohodnotnou náhradou masa?

Nehledě na to, že hmyz je jako poživatina přinejmenším v Evropě velice neobvyklá, mohlo by se mnoho chovatelů psů ptát, zda se tento neobvyklý zdroj bílkovin vůbec hodí jako plnohodnotná náhrada masa.

Krmivo pro psy by totiž nemělo jen nasytit žaludek psa, ale dodat mu i veškeré nezbytné živiny ve správném množství.

V této souvislosti jsou ovšem tyto obavy zásadně bezdůvodné. Za prvé hmyzí protein obsahuje totiž veškeré aminokyseliny, které jsou pro psy zásadní, a za druhé výzkumy prokázaly, že se stravitelnost tohoto krmiva bez problémů může srovnávat sběžnými druhy jako s krmivem s kuřecím masem.

Pro psy tak nevyplývají při krmení krmivem pro psy na bázi hmyzu vůbec žádné nevýhody, čili se zvídaví chovatelé mohou bez zábran odvážit přechodu na toto krmivo.

Hmyzí protein je hypoalergenní

Hmyzí protein má jednu velkou výhodu, která se vyplatí především u psů s citlivým zažíváním. Jelikož hmyz jakožto součást psí výživy nehrál doposud prakticky žádnou roli, je bílkovina získaná z hmyzu hypoalergenní. Krmivo pro psy s hmyzím proteinem se proto výborně hodí pro zvířata, která trpí alergií na krmivo nebo obecně inklinují k problémům se snášenlivostí svého krmiva.

Právě ve srovnání s často využívanou hydrolyzovanou bílkovinou u krmiva pro zvířata s alergií má hmyzí protein ve věci kvality výhodu a je tudíž pravou alternativou, kterou by měli chovatelé u psů s alergiemi na krmivo určitě zvážit.

Hmyz a životní prostředí

Moderní hromadný chov má již delší dobu takovou pověst, že masivně zatěžuje životní prostředí a přispívá ke změně klimatu. Přechodem na krmivo pro psy s hmyzím proteinem se dá tomuto problému alespoň trochu zabránit.

Ve srovnání se skotem nebo vepři vyžaduje hmyz totiž značně méně prostoru. Navíc hmyz neprodukuje žádný metan a i vzhledem k jeho výživě je vysloveně nenáročný. Kdo při nákupu krmiva pro psy klade důraz na udržitelnost a zároveň nechce dělat žádné ústupky vzhledem k dodávání živin svému čtyřnohému příteli, je pro něho hmyzí protein tudíž tou správnou volbou.

Psí výživa na bázi hmyzu od Bellfor

Výrobce, který sází již několik let na hmyz jakožto zdroj bílkovin u výživy psů, je právě rodinná firma Bellfor. To, co začalo v roce 2016 dvěma druhy suchého krmiva na bázi hmyzu, se již dávno vyvinulo v důležitou součást nabídky. Dnes se v sortimentu Bellfor nachází zhruba
30 různých výrobků, které obsahují hmyzí protein nebo i hmyzí tuk.

Patří k nim mimo jiné:
● suché krmivo a mokré krmivo
● přírodní psí svačinky s hmyzím proteinem
● Fitness prášek pro sportovní psy
● doplňky stravy pro zdravou srst
● přírodní prostředky proti klíšťatům s hmyzím tukem
● rozmanité masti pro péči o kůži u psů

Kdo by chtěl, může tak díky firmě Bellfor beze všeho využívat pro výživu svého psa pouze výrobky na bázi hmyzu, a tím udělat něco prospěšného jak pro svého čtyřnohého přítele, tak i pro životní prostředí.

Pokud se chcete dozvědět více o tomto tématu a sami si udělat o tom svůj obrázek, najdete na webové stránce výrobce Bellfor přehled veškerých výrobků a další zajímavé informace o krmivu pro psy s hmyzím proteinem.