Magazín

Odčervení koček a koťat

Odčervení koček a koťat

Máte-li doma kočičího kamaráda či kamarádku, je nutné si uvědomit, že mohou být infikováni řadou vnitřních i vnějších parazitů. Proto je důležité je pravidelně odčervovat. Odčervovací přípravky nepůsobí na parazity po dobu několika měsíců, jak se mylně řada chovatelů domnívá - na dospělého parazita působí jen v průběhu jednoho dne a vajíčka parazitů tak v těle zůstanou a vývojový cyklus parazita se opakuje. Proto je nutné odčervení pravidelně opakovat. Zdrojem parazitů může být mateřské mléko, výkaly, infikovaná myš či infikované syrové maso. Stejně jako u očkování je nutné odčervovat i kočky chované v bytě – i když kočku odčervíme a chováme ji následně jen v domě, někteří parazité jsou vůči odčervovacím tabletkám velmi odolní a mohli by její organismus i přesto napadnout.


Máte-li doma kočičího kamaráda či kamarádku, je nutné si uvědomit, že mohou být infikováni řadou vnitřních i vnějších parazitů. Proto je v zájmu jejich i našeho zdraví je pravidelně odčervovat. Odčervovací přípravky nepůsobí na parazity po dobu několika měsíců, jak se mylně řada chovatelů domnívá. Na dospělého parazita působí jen v průběhu jednoho dne a vajíčka parazitů tak v těle zůstanou a vývojový cyklus parazita se opakuje, proto je nutné odčervení pravidelně opakovat. Zdrojem parazitů může být mateřské mléko, výkaly, infikovaná myš či infikované syrové maso. Stejně jako u očkování je nutné odčervovat i kočky chované v bytě – i když kočku odčervíme a chováme ji následně jen v domě, někteří parazité jsou vůči odčervovacím tabletkám velmi odolní a mohli by její organismus i přesto napadnout.

Jaké parazity mohou kočky mít?

Mezi nejčastější vnitřní cizopasníky koček patří oblí červi (např. škrkavka psí a škrkavka kočičí - způsobují tzv. toxokarózu), ploší červi (např. tasemnice psí, tasemnice liščí, měchožil žhoubný), svalovec stočený, měchovec psí, měchovec kočičí a měchovec liščí (který je nejčastější. Kočky jsou také definitivními nositeli toxoplasmózy, kterou se ale lidé mnohem častěji nakazí pozřením infikovaného masa než díky kočičím mazlíčkům. Toxoplasmózou se lze od koček nakazit např. při nedostatečně častém čištění kočičího záchodu - parazit toxoplasma gondii v něm totiž potřebuje zrát po dobu tří dnů. Čistíme-li tedy často kočičí záchod, eliminujeme tak možnost nákazy. Mezi nejčastější vnější parazity a onemocnění koček patří blechy, vši, klíšťata, svrab (původcem je svrabovka kočičí) a ušní svrab (způsoben strupovkou ušní).

Jak často kočky odčervovat?

Pokud kočku choveme v bytě, stačí ji v dospělosti odčervovat jen 1-2 x ročně. V případě, že má možnost výběhu ven, je dobré ji odčervit 3-4 x ročně (je-li v domácnosti s malými dětmi, starými lidmi či těhotnými ženami, nebo loví-li myši, pak raději 4 x ročně). Některé druhy škrkavek a tasemnic totiž mohou způsobovat i vážné zdravotní potíže u lidí. Důležitou prevencí proti nákaze vnitřními parazity je samozřejmě dodržování základů hygieny.

Čím kočky odčervit a jaké jsou ceny přípravků?

Pro kočky se stejně jako pro psy vyrábí odčervovací tablety. Působí širokospektrálně a u dospělých zvířat se používají nejčastěji. Působí jednorázově a odčervení musíme opakovat v pravidelných intervalech.

Hodně časté jsou ale problémy s podáváním tablet, a proto existují i odčervovací pasty, které kočkám chutnají, díky čemuž nekladou odpor. Většinou působí pouze proti škrkavkám, nikoliv proti tasemnicím – proto je vhodné je používat u mláďat, ale nedostačují u dospělců. Odčervení pastami je také nutné pravidelně opakovat. 

Dále existují tzv. spot on přípravky – jedná se o ampule s účinnou látkou, kterou aplikujeme nakapáním přímo na kůži mezi lopatky zvířete. Výhodou těchto přípravků je, že působí i na mnoho vnějších parazitů.

Odčervovací tablety se obvykle pohybují v cenovém rozmezí 30-40 Kč/kus, cca 100-200 Kč za odčervovací pastu a ceny spot on přípravků se různí v závislosti na váze kočky. Pro určení množství odčervovacího přípravku je nutné znát přesnou váhu zvířete – pokud jdete ke svému veterináři pro odčervovací přípravky, zvažte mazlíčka doma nebo jej ještě lépe vezměte s sebou – vyhnete se tím možnosti, že byste kočce dali nižší dávku přípravku – tím u ní může dojít k vytvoření rezistence a tedy silně snížené účinnosti preparátu. Kvůli možné rezistenci je také vhodné preparáty po určité době střídat. Odčervení by se mělo provádět přibližně dva týdny před očkováním. Vždy dbejte pokynů veterinárního lékaře či pokynů výrobce.

Další možností je také donést veterináři vzorky stolice mazlíčky a nechat provést koprologii. V případě negativního parazitárního testu pak není třeba mazlíčky odčervovat - ověří se, že žádné parazity nemají.

Jaké jsou příznaky infekce kočky parazity?

Mezi typické příznaky patří vypouklé břicho, nechutenství, hubnutí, zvracení, průjmy, špatná kvalita srsti se ztrátou lesku, zaostávání růstu a chudokrevnost a samozřejmě přítomnost parazitů v exkrementech.

Kdy odčervit koťata?

Vzhledem k tomu, že drtivá většina koťat i štěňat se rodí infikována škrkavkami, odčervujeme je opakovaně a spolu s nimi odčervujeme i matku, jelikož vajíčka škrkavek jsou přítomné i v mateřském mléce. Pro důkladné odčervení koťat je vhodné provést jejich první odčervení ve věku 2 týdnů pomocí odčervovací pasty, poté opět ve věku 4 týdnů, 6 týdnů, 3 měsíců a 6 měsíců. Následně je odčervujeme v závislosti na prostředí: kočky žijící pouze v domácnostech by se měly odčervit 1-2x ročně a kočky venkovní 3-4x ročně.

Odčervují se i budoucí matky?

Pokud plánujeme koťátka, odčervujeme cca týden před krytím a dva týdny před porodem, protože nákaza parazity by mohla zkomplikovat porod nebo způsobit poškození, či dokonce úhyn, ještě nenarozených koťátek. Další odčervení matky provádíme spolu s koťaty 2 týdny po porodu.